המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך מקדמים יוזמה חינוכית לבתי-הספר היסודיים לכבוד יום הניקיון הלאומי, שייערך השנה ב-2 באפריל. הפעילות מתוקצבת על-ידי המשרד להגנת הסביבה בהיקף של עד 13 מיליון שקל, ומיועדת לממן טיולים ופעילויות חינוכיות. כוונת המשרדים היא להתחיל מסורת של קיום יום הניקיון הלאומי במערכת החינוך בשנים הקרובות. השנה צפויים להשתתף ביוזמה כ-1,200 בתי ספר בכל רחבי הארץ.

קיומו של יום הניקיון הלאומי נקבע בחוק שמירת הניקיון ביום שלישי האחרון של חודש אדר, במטרה להגביר את המודעות בקרב הציבור לשמירה על הניקיון בשטחים הפתוחים והציבוריים ולהגנה על הסביבה. ביום הניקיון מתקיימות פעולות חינוך והסברה במוסדות החינוך, ברשויות המקומיות ובצה”ל בנושא שמירת הניקיון וההגנה על הסביבה.

בבתי-הספר היסודיים יוקדש החודש בו חל יום הניקיון לביצוע פעולות חינוכיות, כגון: רכישת ידע בנושא, למידת ערך הנתינה וביצוע יוזמות של מעורבות חברתית בביה”ס ובקהילה. מטרות הפעילות הן עידוד מעורבות חברתית של ילדים ונתינה לסביבה בסימן איכות וניקיון הסביבה

במסגרת יוזמת המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך, ייערכו סיורים חינוכיים לתלמידי כיתות ד’ עד ו’ בהם ישולבו פעולות שונות, הקשורות לניקיון ולטיפוח האזור. כמו-כן, תיערך פעילות למידה מקדימה בכיתות, בדגש על מעורבות חברתית ואחריות סביבתית. לכל בית-ספר תינתן תמיכה של עד 8,000 שקל.

איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון כרמל מסייע לרשויות החברות בו ולבתי הספר בתחומם למלא וליישם את הקול הקורא שהוציא משרד החינוך. כתוצאה מכך, בחודש אפריל יצאו 75 בתי ספר מהרשויות השונות החברות באיגוד לפעילות ביום הניקיון.

אחת הרשויות לדוגמא שהרימו את הכפפה לביצוע פעילות נרחבת ביום הניקיון הינה באקה אל גרביה.

בהובלת עדי ברזון, מנהלת פרויקטים במחלקת בריאות הציבור, ובשת”פ עם אגפי שפע וחינוך יצאו 900 ילדים מכלל בתי הספר לפעילות ביום זה.