שמים סוף לזיהום - סוגרים את יחידות 1-4 באורות רבין

למרות שחברת החשמל "יצאה לדרך חדשה" וירוקה יותר, הדרך עדיין ארוכה. עד שהשימוש ביחידות הפחמיות הישנות והמזהמות לייצור חשמל לא יפסק לחלוטין חברת החשמל תמשיך לזהם.


 

הארובות של אורות רבין הפכו להיות הסמל של העיר חדרה. כשחולפים על פני הארובות של תחנת הכוח אורות רבין בחדרה רואים עשן לבן מהארובה הכי ימנית, מה שחברת החשמל מכנה "ארובה לייצור עננים" זאת ארובת הסולקנים שאכן מפחיתים את הפליטות המזהמות אך הם פועלים רק ב-2 יחידות מתוך 6. באורות רבין קיימות עדיין 4 יחידות ישנות ומזהמות מאד שמיועדות לעבור לשימור ב- 2022.   

נכון לעכשיו הוחלט לשמר את היחידות המזהמות – יחידות 1-4 לשעת חירום, מה שידרוש תחזוקה שוטפת והפעלתן לשם "שימור" ובכך ימשיכו לזהם מאד ולפגוע באיכות חיי התושבים, איגוד ערים לאיכות הסביבה שרון כרמל דורש לסגור את היחידות בהקדם האפשרי ולהפסיק את פעילותן לחלוטין! האיגוד בחן את ההשפעה העתידית ומניתוח הנתונים והמגמות עולה כי שימור היחידות, גם אם לצרכי חירום, יחייב את הפעלתן למשך כחודשים בשנה (במצטבר) על מנת לשמור על כשירותן. הפעלה כזו משמעותה פליטות מזהמות לאוויר - מתחנת כוח פחמית מזהמת , בעוד שקיימות אלטרנטיבות של הפקת אנרגיה באמצעות גז טבעי וכמובן אנרגיות מתחדשות.

יו"ר האיגוד אסיף איזק, "אנו קוראים לסגור באופן מיידי את היחידות המזהמות 1-4 אשר פוגעות באיכות חיי התושבים באזור תחנת הכוח. התכנית לשימור היחידות המזהמות אינה מספקת. בעידן בו אנו מקדמים אנרגיות מתחדשות אין כל הצדקה ליצירת אנרגיה מתחנות ישנות ומזהמות".